środa, 31 grudnia 2014
Wiadomo, dlaczego czerwone mięso jest rakotwórcze
Dziś sylwester - jeśli nie macie jeszcze pomysłu na noworoczne postanowienie, weźcie pod lupę swoją dietę. Słyszeliście pewnie przestrogi, że jedzenie dużych ilości czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina, jagnięcina) jest groźne dla zdrowia, ponieważ u pasjonatów steku czy schabowego częściej diagnozuje się nowotwory. Dzięki dociekliwości naukowców z Uniwersytetu w San Diego nareszcie wiemy, dlaczego tak się dzieje.
sobota, 27 grudnia 2014
Czerwone wino chroni przed stresem i starzeniem się
Wiemy już, że kieliszek czerwonego wina może chronić przed rakiem, nie tak dawno temu uczeni donieśli, że może zabezpieczać przed utratą słuchu i funkcji poznawczych, a teraz dowiadujemy się o kolejnej cudownej wręcz właściwości tego napoju, czyli ochronie przed stresem i starzeniem się. Stoi za tym - jak przy poprzednich odkryciach - resweratrol, zdrowotne panaceum, którego największą ilość znajdziemy w skórkach winogron.
poniedziałek, 15 grudnia 2014
Propolis stymuluje porost włosów
Nadmierne wypadanie włosów może być katastrofą dla fryzury. Poszukiwania cudownego środka, który będzie skutecznie pobudzał porost nowych włosów, trwa. Próbowano już komórek macierzystych, specyficznych białek, a nawet leków na jaskrę. Teraz pojawiła się kolejna nadzieja dla łysych i łysiejących - tym razem z pszczelego ula. To kit pszczeli, znany jako propolis.
piątek, 12 grudnia 2014
Bakterie i rak jelita grubego - 2 zdumiewające fakty
Przyczyn powodujących raka jelita grubego wymienia się wiele, ale nie ma na tej liście bakterii, choć coraz więcej wyników badań potwierdza związki między chorobami zaburzeniem składu mikroflory w ludzkim ciele. Najnowsze odkrycie Amerykanów z Marine Biological Laboratory (MBL) sugeruje, że nowotwory jelita grubego również należałoby zacząć wiązać z biofilmem bakteryjnym. Z kolei sensacyjne doniesienie z maja tego roku - też z USA, tyle że z Ontario - dowodzi, że do niszczenia nowotworów jelita grubego z powodzeniem można wykorzystać... paciorkowce, czyli drobnoustroje wywołujące między innymi anginę. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda?
poniedziałek, 8 grudnia 2014
Suplement witaminowy, który chroni przed pogorszeniem słuchu
Wyobraźcie sobie: łykacie tabletkę i przestajecie się martwić, że pomimo narażenia na hałas, nie grozi wam uraz akustyczny i związane z nim uszkodzenie słuchu. Brzmi zbyt pięknie, ale... może okazać się prawdziwe - dzięki suplementowi witaminowemu - prekursorowi witaminy B3.
wtorek, 2 grudnia 2014
Korki na drodze to większe ryzyko zawału i udaru
Serce w korku drogowym cierpi. Na tyle poważnie, że może pojawić się zawał; albo udar. Ryzyko pojawienia się tych zdarzeń chorobowych nie dotyczy tylko kierowców tkwiących w niekończącym się sznurku samochodów, ale również - a nawet przede wszystkim - osób, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie zakorkowanych ulic.
środa, 26 listopada 2014
Mydło przeciwbakteryjne przyczyną raka i zwłóknień wątroby
Powiedzenie popularne w kręgach tych, którzy z higieną są na bakier, że częste mycie skraca życie, może okazać prawdziwe. Pod warunkiem, że używa się mydła przeciwbakteryjnego zawierającego triclosan. Z doniesień wynika, że ten produkt może powodować zwłóknienia wątroby i narażać na rozwój raka.
środa, 5 listopada 2014
Kakao może odmładzać pamięć u seniorów
czwartek, 23 października 2014
Wiemy, jak naprawia się mózg po udarze
Udar mózgu... I świat się wali...
Całkiem niedawno dowiedzieliśmy się, że tkanka nerwowa ma większe możliwości regeneracji, niż dotychczas sądzono, a teraz naukowcy odkryli genialnie prosty, skuteczny i podlegający kontroli mechanizm naprawy mózgu.
poniedziałek, 20 października 2014
Protezy noszone w nocy to większe ryzyko zapalenia płuc
Naukowcy japońscy udowodnili, że ruchome stomatologiczne uzupełnienia protetyczne mogą podnosić ryzyko pojawienia sie zapalenia płuc u osób starszych - jeśli nie są wyjmowane na noc.
poniedziałek, 13 października 2014
Sok grejpfrutowy odchudza - udowodnione!
Sok grejpfrutowy i całe grejpfruty od dawna są zalecane osobom, które dbają o prawidłowe ciśnienie oraz masę ciała. W badaniach na myszach udowodniono, że picie soku grejpfrutowego (ale uwaga: bez pulpy!) powodowało, iż gryzonie przybierały na wadze o 18% mniej niż te,. które popijały tylko... wodę. To, co jeszcze niedawno było uznawane za mit, okazało się prawdą. Zaskakujące?
poniedziałek, 29 września 2014
Implanty i antydepresanty: bardzo niedobrany duet
Wstawiasz implanty stomatologiczne lub dopiero myślisz o tym, aby podjąć leczenie protetyczne z zastosowaniem wszczepów dentystycznych i jednocześnie przyjmujesz któryś z popularnych antydepresantów? To niekorzystne połączenie - ryzyko, że implantowanie się nie powiedzie, jest dwukrotnie wyższe niż normalnie.
wtorek, 9 września 2014
Spanie na futrach zwierząt zmniejsza ryzyko rozwoju astmy
Dziś kolejna rewelacja, dzięki której możemy w naturalny sposób zadbać o zdrowie najbardziej kochanych, czyli naszych pociech. Chuchamy, dmuchamy na noworodki od pierwszych chwil życia, a tu proszę: natura znów pokazała, jak błędne bywa nasze myślenie. Niemieccy naukowcy odkryli bowiem, że spanie na futrach zwierzęcych w pierwszych trzech miesiącach życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy w późniejszym dzieciństwie.
W jaki sposób?
sobota, 6 września 2014
Mleko i miód co najmniej tak skuteczne na kaszel, jak leki
Miód jest CO NAJMNIEJ tak SKUTECZNY w leczeniu nieswoistego, suchego kaszlu, jak leki syntetyczne. Udowodniono to po raz kolejny, prowadząc profesjonalne badania medyczne.
piątek, 15 sierpnia 2014
Niedobór witaminy D to większe ryzyko choroby Alzheimera i większa śmiertelność przy chorobach nerek
Korzystajmy z lata, póki czas - niezależnie d tego, ile mamy lat, bo kąpiele słoneczne mogą uratować nas przed chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji. A w przypadku chorób nerek - przed zwiększonym niebezpieczeństwem przedwczesnego odejścia z tego świata. Odkryto, że niedobór witaminy D znacznie podnosi ryzyko wystąpienia różnych typów demencji oraz choroby Alzheimera, a u chorych na przewlekłe schorzenie nerek prowadzi do zwiększenia śmiertelności.
niedziela, 3 sierpnia 2014
2 zdrowe fakty: papryczka chili
Niezbyt wielka, ale o niezwykłej mocy, czyli piekielnie ostra papryczka chili to nie tylko znakomita przyprawa do dań pikantnych, ale również potencjalne naturalne lekarstwo. Oto, czego naukowcy dowiedzieli się o papryczce chili w ciągu ostatnich kilku lat.
piątek, 1 sierpnia 2014
Światło w porze snu wywołuje niewrażliwość komórek raka piersi na leczenie
Ekspozycja na światło podczas snu może powodować, że rozwinie się rak piersi całkowicie oporny na leczenie tamoksyfenem, lekiem stosowanym w terapii tego nowotworu - odkrył zespół naukowy z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie (USA). Dzieje się tak, ponieważ światło hamuje wytwarzanie melatoniny, a ta nakazuje komórkom nowotworowym, kiedy mają "zasnąć" i stać się przez to wrażliwe na działanie tamoksyfenu.
niedziela, 27 lipca 2014
Cukrzyca pod kontrolą po jednym zastrzyku
Cukrzyca typu 2, czyli indukowana najczęściej niezdrową dietą i wzmacniana niezdrowym stylem życia, może być kontrolowana przy pomocy jednego zastrzyku przez okres ok. dwóch dni. To nie wszystko, bo - jak się okazało - zastrzyk ten znosi niewrażliwość na insulinę, a wstrzyknięte białko nie wywołuje skutków ubocznych, jak dzieje się w przypadku podania stosowanych innych substancji stabilizujących poziom glukozy we krwi.
poniedziałek, 14 lipca 2014
Cynamon reguluje cykl miesięczny
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników (znany też jako zespół wielotorbielowatych jajników) podawane jest leczeniu - choćby z uwagi na fakt, że zaburzenie to skutkuje problemami z zajściem w ciążę i zwiększonym ryzykiem zapadalności na nowotwory dróg rodnych czy wystąpieniem cukrzycy. Od października zeszłego roku na celowniku naukowców znajduje się wyjątkowo aromatyczny środek, który może być stosowany do wspomagania leczenia PCOS - cynamon.
piątek, 20 czerwca 2014
Bakterie oporne na antybiotyki - znamy ich słaby punkt!
Naukowcom udało się rozszyfrować tajemnicę, dlaczego bakterie są oporne na antybiotyki. Sekret tkwi w budowie płaszcza ochronnego tych mikroorganizmów. Odkrycie ma tak wielką rangę, że od razu pojawiły się spekulacje, iż dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć nowych antybiotyków, a leczenie będzie można prowadzić z wykorzystaniem leków już dobrze znanych i sprawdzonych, o udokumentowanym bezpieczeństwie.
piątek, 13 czerwca 2014
Bakterie domowe obniżają ryzyko alergii u noworodków
W skrócie: bakterie domowe są pożyteczne. Okazało się bowiem, że noworodki i niemowlęta, które do swoich pierwszych urodzin miały kontakt z takimi czynnikami potencjalnie uczulającymi jak sierść gryzoni lub psa, nie były chowane w środowisku sterylnym, lecz stykały się z zanieczyszczeniami istniejącymi w każdym gospodarstwie domowym prowadzonym bez przesadnego szorowania i odkażania wszystkiego z otoczenia, mają mniejsze ryzyko zachorowania na astmę lub schorzenia alergiczne. W przywoływanym badaniu dzieci wzrastały w domach, gdzie miały styczność z sierścią czworonogów, odchodami karaczanów, a nawet z myszami.
Co na to mamy i opiekunowie dezynfekujący, pucujący, zmywający, odganiający zwierzaki...?
poniedziałek, 9 czerwca 2014
Badanie płynu nasiennego pomocne w wykrywaniu raka prostaty
Rak prostaty to jeden z najgroźniejszych przeciwników zdrowia i życia mężczyzny. Niestety, jest trudny do wykrycia, a obecnie stosowana metoda badania antygenu PSA nie zawsze dostarcza miarodajnych wyników, a bywa i tak, że alarm wszczyna się na wyrost. Badanie płynu nasiennego sprawi, że diagnozowanie nowotworu prostaty może być łatwiejsze i zdecydowanie bardziej dokładne.
piątek, 6 czerwca 2014
Czerwone wino chroni przed próchnicą
Naukowcom udało się udowodnić, że czerwone wino znakomicie likwiduje szkodliwe drobnoustroje zamieszkujące jamę ustną i tworzące biofilm. Tym samym ulega redukcji ilość kwasów organicznych wytwarzanych przez bakterie, spada ryzyko demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy.
To nie alkohol zawarty w czerwonym winie jest odpowiedzialny za redukcję ilości bakterii.
niedziela, 25 maja 2014
Wirusy odpowiedzialne za syndrom przewlekłego zmęczenia?
Powiązanie choroby Parkinsona z przewlekłym zmęczeniem i przebytą dawniej infekcją wirusową wydaje się mocno naciągane, jeśli nie zna się wyników badań przeprowadzonych przez naukowców z ośrodka badania chorób Emory Health Sciences w Atlancie w USA. Zaznajomienie się z nimi zmieni jednak pogląd na te korelacje. I to diametralnie. Odkrycie, którego dokonał wspomniany zespół badaczy, niesie informację, że przewlekłe zmęczenie nie jest tylko urojeniem przejściowo wyczerpanej wyobraźni i objawem hipochondrii, ale procesem o charakterze wyniszczającym.
poniedziałek, 12 maja 2014
Kwasy omega-3 w leczeniu cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 jest jedną z tych chorób, które w początkowym stadium udaje się stabilizować poprzez leczenie zachowawcze dietą i zwiększeniem aktywności fizycznej, a wiec całkowicie naturalnie. Naukowcom z Université Laval Wydziału Lekarskiego w Quebecu udało się udowodnić, że bardzo korzystne jest wprowadzenie do menu kwasów omega-3 - ponieważ przynoszą taki sam efekt, jak aktywność fizyczna (choć jednocześnie nie mogą jej zastąpić) i mogą być wykorzystywane w leczeniu insulinooporności w cukrzycy typu 2.
poniedziałek, 5 maja 2014
Ultradźwięki łagodzą ból nowotworowy
Ultradźwięki zastosowane w skoncentrowanej wiązce łagodzą dolegliwości bólowe przy chorobie nowotworowej. To odkrycie może okazać się szczególnie przydatne osobom którym dokucza ból kości, kiedy rak rozprzestrzenia się na tę właśnie tkankę.
sobota, 3 maja 2014
Lepszy sen to dłuższe życie przy raku piersi
Lepszy sen oznacza o ponad połowę wyższy wskaźnik przeżycia u osób zmagających się z zaawansowanym rakiem piersi - donoszą amerykańscy naukowcy. Ale uwaga: lepszy nie oznacza, że jest dłuższy. Bo kluczem do dłuższego życia jest jakość snu, a nie jego ilość.
środa, 30 kwietnia 2014
Folia na zęby
Japońscy naukowcy wynaleźli folię na zęby, która ma chronić przed próchnicą. Innowacja została już opatentowana. Jest tylko jeden szkopuł: nie wszyscy wierzą w jej działanie. Czy słusznie?
piątek, 25 kwietnia 2014
Szczepionka, która przechytrzy nowotwór
Zahamować rozwój nowotworu - łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, bo dotychczasowe próby kończyły się niepowodzeniem. Naukowcy postanowili jednak przechytrzyć chorobę i przystopować jej rozwój, stosując szczepionkę z DNA, która w pośredni sposób wpływa na zahamowanie rozwoju zmiany nowotworowej. Szczepionka działa bowiem nie na komórki raka, ale na śródbłonek naczyń krwionośnych, które zaopatrują tumor w składniki odżywcze. Skoro nowotwór atakuje pośrednio, to i jego należałoby wykończyć walką podjazdową.
poniedziałek, 7 kwietnia 2014
Pij mleko - na zdrowe kolana
Jesteś kobietą? Zatem dla własnego zdrowia pij mleko - powinnaś wypijać szklankę dziennie. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że dopadnie cię choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Co ciekawe, mężczyźni nie mają co liczyć na to, aby w ten sposób zabezpieczyć się przed takimi objawami jak obrzęk kolana, ból w kolanie czy symptomami sugerującymi zapalenie kości. Dlaczego?
czwartek, 27 marca 2014
Zamrożona tkanka jąder sposobem na niepłodność
Pojawił się innowacyjny pomysł na to, aby młodzi chłopcy, który chorują na nowotwór i przechodzą chemio- i radioterapię, mogli w przyszłości cieszyć się ojcostwem. Ratunkiem na niepłodność ma być pobranie fragmentu tkanki jądra, zmrożenie jej i wykorzystanie, kiedy chłopiec stanie się mężczyzną i zechce zostać ojcem.
poniedziałek, 17 marca 2014
Płatki owsiane wracają!
Kto nie lubi owsianki, pewnie nie będzie zachwycony, ale tych, co lubią, zapewne ucieszy informacja, że owies może w kulinarnym świecie już niedługo zrobić wielką karierę. Dotychczas wiadomo było, że całe ziarno owsa i płatki owsiane to świetne środki na utrzymanie w ryzach poziomu cholesterolu - szczególnie tego złego; oraz sposób na obniżenie poziomu cholesterolu i lipoprotein do właściwego poziomu dzięki beta glukanowi - błonnikowi. Ostatnie badania wykazały, że zbawienny wpływ owsa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego wywierają nie tylko włókna roślinne, czyli błonnik.
niedziela, 16 marca 2014
Swędząca pokrzywka - ulgę przynosi witamina D
Witamina D może przynieść ulgę tym, którym dokucza pokrzywka. Naukowcy z uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Nebrasce odkryli, że swędząca wysypka była mniej dokuczliwa i trwała krócej, kiedy pacjenci przyjmowali witaminę D.
piątek, 14 marca 2014
Mąka konopna i zielona herbata na krakersy bezglutenowe
Mąka konopna, produkt powstający niejako przy okazji - bo w procesie uzyskiwania oleju tłoczonego na zimno z nasion konopi - jest prawdziwym dobrodziejstwem dla zdrowia. Między innymi dzięki niej właśnie może powstawać żywność funkcjonalna: jeśli mąka ta zostanie wzbogacona o liście zielonej herbaty pozbawione kofeiny, z takiej mieszanki da się wytwarzać krakersy bezglutenowe.
wtorek, 4 marca 2014
Zawał serca, udar mózgu - ryzyko zdiagnozowane bez historii choroby
Idziesz na badanie tętnicy szyjnej metodą MRI (rezonans magnetyczny). Bez kart choroby, a może nawet bez świadomości, że w Twoich naczyniach podstępnie rozwija się miażdżyca. I nagle, w trakcie badania, dowiadujesz się, że grozi Ci poważne niebezpieczeństwo: zawał serca lub udar mózgu. Diagnoza wyssana z palca? Niestety, nie - to badanie może uratować Ci życie.
Na jakiej jednak podstawie lekarz, nawet bez historii choroby, mógłby wydać tak niepokojące oświadczenie?
poniedziałek, 3 marca 2014
Nowy lek na raka trzustki - ekstrakt z drzewa korkowego
Grupa naukowców z teksańskiego San Antonio pracowała akurat nad oceną skuteczności ekstraktu z korkowca amurskiego, pięknego, rozłożystego drzewa, które od wieków było stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej do zwalczania nowotworów prostaty, kiedy odkryto, że lek ten nie tylko wspomaga leczenie raka prostaty, ale może także pomóc w terapiach innych rodzajów nowotworów, w tym uznawanych dotychczas za wysoce śmiertelne nowotwory trzustki.
poniedziałek, 24 lutego 2014
Dieta bogata w węglowodany niszczy mózg
Dieta obfitująca w węglowodany to przyczyna cukrzycy, próchnicy i wielu innych chorób cywilizacyjnych. Od teraz wiemy zaś i to, że menu obfitujące w związki cukrowe ma katastrofalny wpływ na mózg.
czwartek, 13 lutego 2014
Astma, cukrzyca i padaczka zwiększają ryzyko samookaleczenia
Soma jest nierozerwalnie związana z psyche. Mamy na to kolejny dowód. Dotychczas sądzono, że przypadki samookaleczenia zdarzają się u osób, u których stwierdzono choroby psychiczne. Tymczasem okazało się, że takie schorzenia fizyczne jak astma, padaczka czy cukrzyca również mogą zwiększać ryzyko samookaleczenia chorego.
piątek, 31 stycznia 2014
Opieka nad zwierzętami lepsza niż portale społecznościowe
Ci rodzice, którzy dotychczas sprzeciwiali się temu, aby ich pociecha miała zwierzątko, którym może się opiekować, powinni czym prędzej zmienić zdanie. Okazuje się, że opieka nad zwierzętami w młodości zdecydowanie lepiej wpływa na relacje społeczne i wykształcenie pozytywnych cech u dorosłego, niż możliwości, jakich dostarczają portale społecznościowe. Jaki ma to związek ze zdrowiem? Niezwykle silny, moi drodzy.
wtorek, 28 stycznia 2014
Nadzieja dla łysiejących i łysych
Bujna czupryna mieszkami włosowymi stoi. Problem w tym, że u niektórych osób żywych mieszków ubywa na tyle dużo, iż spomiędzy dawniej gęstych włosów wyziera łysina. Łysi, łysiejący i zmagający się z problemami kosmetycznymi skóry lub niegojącymi się ranami mogą mieć jednak powody do optymizmu: naukowcy wyhodowali fragmenty skóry, dzięki którym uda się wytwarzać tkankę z mieszkami włosowymi lub nadającą się do likwidacji uszkodzeń warstwy ochronnej ciała - czyli uda się pokonać łysienie.
niedziela, 12 stycznia 2014
Kobieca broń na zakażenia dróg moczowych
Zakażenia dróg moczowych najczęściej dopadają kobiety - głównie z powodu tego, że u pań cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza niż u mężczyzn. Najgorzej, że zakażenia te mają tendencje nawrotowe. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania nawrotom są stosowane cyklicznie antybiotyki, ale wcale nie jest to sposób najlepszy. Zdecydowanie bardziej korzystne są żurawina i sok żurawinowy oraz dostatek wyjątkowo kobiecych substancji - estrogenów.
piątek, 10 stycznia 2014
Leczenie białaczki łatwiejsze za kilka lat
Jeśli połączyć dwie robiące furorę obecnie w świecie medycznym rzeczy: komórki macierzyste i biomateriały w jedno, pojawia się... wielka nadzieja na to, że będzie można leczyć skuteczniej i łatwiej białaczki. Już za 10-15 lat - co przewiduje optymistyczna wersja zespołu naukowego z Niemiec, który opracował prototyp sztucznego szpiku kostnego.
Kręgosłup pod elektronicznym nadzorem
Jeśli nie wiecie, co to jest elektrogoniometr, nic nie szkodzi - zaraz uzupełnicie tę lukę informacyjną. Dzięki temu innowacyjnemu urządzeniu pacjenci cierpiący na choroby kręgosłupa lub inne przypadłości ortopedyczne nie muszą być poddawani tak często szkodliwemu naświetlaniu promieniami rentgenowskimi, aby lekarz lub fizjoterapeuta mógł ocenić ruch i ergonomię w wybranych obszarach osi ciała.
czwartek, 9 stycznia 2014
Zaburzenia pamięci - przyda się witamina E
No, proszę: nie tak dawno część amerykańskich uczonych wstrząsnęła światem (nie tylko producentów witamin i minerałów), ogłaszając, że wyniki badań wskazują, że kupując suplementy diety na daremno wydaje się pieniądze, ponieważ preparaty te nie wykazują działania, które się im przypisuje. Tymczasem dziś trafiłam na informację dokładnie odwrotną - przynajmniej w odniesieniu do witaminy młodości. Wynika z niej, że witamina E (tokoferol) chroni jednak przed zanikami pamięci, które miewają osoby starsze - pod określonym warunkiem.
wtorek, 7 stycznia 2014
Błonnik chroni przed astmą
O cudownych zaletach błonnika nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ale będziecie pewnie zaskoczeni na wieść o tym, że włókno to może okazać się wysoce przydatne w zapobieganiu tak przykrej i obciążającej chorobie jak astma alergiczna. Bo w końcu co błonnik, który pobudza jelita do pracy, może mieć wspólnego z chorobą układu oddechowego?...
poniedziałek, 6 stycznia 2014
Grillowanie bardziej niebezpieczne, niż się wydaje
Dziś o odkryciu bardzo niezdrowym, które - paradoksalnie - może mieć wyjątkowy wpływ na zachowanie zdrowia. Amatorom grilla ta wiadomość na pewno się nie spodoba... (ale na pewno się przyda).
czwartek, 2 stycznia 2014
Jak ciało reaguje na emocje?
To musicie zobaczyć! Naukowcom z Aalto University udało się zobrazować emocje w ludzkim ciele. Jeśli myślicie, że to miłość jest tym uczuciem, które podnosi aktywność w całym ustroju, to jesteście w błędzie. Emocją, która wpływa na praktycznie każdą komórkę organizmu, jest...
Subskrybuj:
Posty (Atom)