poniedziałek, 3 marca 2014

Nowy lek na raka trzustki - ekstrakt z drzewa korkowego


Grupa naukowców z teksańskiego San Antonio pracowała akurat nad oceną skuteczności ekstraktu z korkowca amurskiego, pięknego, rozłożystego drzewa, które od wieków było stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej do zwalczania nowotworów prostaty, kiedy odkryto, że lek ten nie tylko wspomaga leczenie raka prostaty, ale może także pomóc w terapiach innych rodzajów nowotworów, w tym uznawanych dotychczas za wysoce śmiertelne nowotwory trzustki.
Okazało się, że rak prostaty i rak trzustki rozwijają się według podobnych mechanizmów. Wyciąg z korkowca amurskiego, o potwierdzonej już skuteczności w leczeniu nowotworu prostaty, można byłoby wykorzystać do leczenia raka trzustki, a kto wie, czy również nie innych nowotworów - takich, które rozwijają się w podobny do wymienionych chorób sposób. Otóż wymienione oba rodzaje nowotworów wytwarzają wokół siebie specjalne zbliznowacenie. Zwłóknienie to utrudnia lub wręcz uniemożliwia lekom przeciwnowotworowym przedostanie się do komórek raka, przez co stają się one nieskuteczne. Wyciąg z korkowca amurskiego nie dopuszcza do powstania owego zwłóknienia - hamując lub całkowicie blokując procesy jego tworzenia i przez to otwiera drogę do dalszego leczenia pozbawionego włóknistej "tarczy ochronnej" tumoru. Można liczyć, że wtedy dotychczas nieskuteczne leki zadziałają i - być może - uda się uratować wielu z tych, którzy nie mieliby szans w walce z rakiem bez stosowania ekstraktu z korkowca amurskiego.

Nie wiadomo jeszcze, jaki jest dokładnie mechanizm działania ekstraktu i w jaki sposób należy powiązać jego właściwości z substancjami biorącymi udział w bliznowaceniu obszaru wokół nowotworu, ale potwierdzona skuteczność jest wystarczającym dowodem na to, że badania należy kontynuować, co zresztą zespół pod kierownictwem dra A. Pratapa Kumara czyni. 
Źródło: Eurekalert
Fot. Wikipedia, lic. CC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.