poniedziałek, 5 maja 2014

Ultradźwięki łagodzą ból nowotworowy


Ultradźwięki zastosowane w skoncentrowanej wiązce łagodzą dolegliwości bólowe przy chorobie nowotworowej. To odkrycie może okazać się szczególnie przydatne osobom którym dokucza ból kości,  kiedy rak rozprzestrzenia się na tę właśnie tkankę.
O dobroczynnym wpływie ultradźwiękowej wiązki przekonali się uczeni już jakiś czas temu, ale w Filadelfii przeprowadzono w ostatnim czasie badanie kliniczne III fazy (czyli ukierunkowane na ostateczne potwierdzenie skuteczności leczniczej badanego medium lub środka). Badanie to wykazało, że skoncentrowana wiązka ultradźwięków rzeczywiście jest skuteczna: docierając do tkanki nowotworowej powoduje jej rozgrzanie do wysokiej temperatury 65-85stopni Celsjusza, co niszczy komórki guza i w efekcie łagodzi ból kości oraz poprawia samopoczucie chorych.
Teraz naukowcy będą pracować nad połączeniem radioterapii z promieniowaniem cieplnym w celu opracowana jeszcze skuteczniejszej nieinwazyjnej metody leczniczej i łagodzącej ból w przypadku przerzutów nowotworu do kości.

Ból w chorobie nowotworowej jest czynnikiem krytycznym - w przypadku części pacjentów może zaważyć na powodzeniu lub fiasku pozostałego leczenia. Silny, sięgający szpiku ból potrafi podsuwać myśli o podaniu się w walce z chorobą. To zjawisko niepokojące i groźne. Leczenie opiatami, choć skuteczne, niesie szereg skutków ubocznych - w przeciwieństwie do terapii ultradźwiękami.
Ból sam w sobie jest zjawiskiem potężnym, siłą niszczycielską, która potrafi odebrać chęć działania a nawet istnienia. Kto miał do czynienia z osobą, która zmagała się z bólem - nie tylko nowotworowym, albo sam doświadczył tej siły w postaci przewlekłej, ten wie, ile znaczy choć minimalna ulga.
Źródło: Eurekalert
Fot.:sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.