poniedziałek, 9 czerwca 2014
Badanie płynu nasiennego pomocne w wykrywaniu raka prostaty
Rak prostaty to jeden z najgroźniejszych przeciwników zdrowia i życia mężczyzny. Niestety, jest trudny do wykrycia, a obecnie stosowana metoda badania antygenu PSA nie zawsze dostarcza miarodajnych wyników, a bywa i tak, że alarm wszczyna się na wyrost. Badanie płynu nasiennego sprawi, że diagnozowanie nowotworu prostaty może być łatwiejsze i zdecydowanie bardziej dokładne.
Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie wzięli pod lupę płyn nasienny i doszli do wniosku, że w wykrywaniu raka prostaty pomocne mogą okazać się zawarte w płynie biomarkery. Chodzi o cząsteczki mikroRNA. W badaniu przeprowadzonym na próbkach płynu nasiennego 60 mężczyzn wykazano, że występowanie wspomnianych cząsteczek jest skorelowane z istnieniem nowotworu prostaty. Co więcej: biomarkery te umożliwiały oszacowanie stopnia zaawansowania nowotworu, a nawet wskazanie, którzy ludzie chirurgicznym po usunięciu tkanki nowotworowej narażeni są na nawrót choroby (na podstawie badań krwi tych osób).
Niektóre z badanych mikroRNA dostarczały dużo dokładniejszych i bardziej trafnych wyników od testów z użyciem antygenu PSA.
Jeden z mikroRNA zafascynował uczonych w szczególności: cząsteczka nazwana miR-200b -- ponieważ dzięki niej można trafnie określić stopień zaawansowania choroby, a tym samym szybko zaordynować i wdrożyć odpowiednie leczenie dla konkretnego przypadku.
Jeśli testy mikroRNA zostaną pozytywnie ocenione jako metoda diagnostyczna do wykrywania raka prostaty, istnieją duże szanse na to, że w praktyce klinicznej nie tylko poprawią się wskaźniki wykrywalności tego nowotworu, ale także zmniejszy się liczba niepotrzebnie wykonywanych biopsji tego narządu.
Źródło: Mediacal News Today
Fot.: sxc
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.