piątek, 6 czerwca 2014
Czerwone wino chroni przed próchnicą
Naukowcom udało się udowodnić, że czerwone wino znakomicie likwiduje szkodliwe drobnoustroje zamieszkujące jamę ustną i tworzące biofilm. Tym samym ulega redukcji ilość kwasów organicznych wytwarzanych przez bakterie, spada ryzyko demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy.
To nie alkohol zawarty w czerwonym winie jest odpowiedzialny za redukcję ilości bakterii.
Według naukowców z USA, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem kilku różnych płynów, składnikiem czerwonego wina hamującym rozwój biofilmu są polifenole. Do tej grupy należy też resweratrol o właściwościach antyoksydacyjnych, który jakiś czas temu zdobył sławę jako czynnik o działaniu antynowotworowym.
Choć wydawać by się mogło, że to zawarty w czerwonym winie alkohol odpowiedzialny jest za niszczenie drobnoustrojów, jest inaczej. Aby tego dowieść, naukowcy zanurzali na kilka minut próbki biofilmu otrzymanego w warunkach laboratoryjnych w:
- czerwonym winie
- tym samym trunku, ale w jego wersji bezalkoholowej
- czerwonym winie wzbogaconym ekstraktem z pestek z winogron
- czystym etanolu o stężeniu 12 %.
Po zbadaniu próbek okazało się, że to czerwone wino, niezależnie od tego, czy było w wersji alkoholowej czy bez promili, oraz czy było wzbogacane ekstraktem z pestek, najlepiej radziło sobie z hamowaniem rozwoju drobnoustrojów.
Wniosek jest prosty: czerwone wino może chronić przed próchnicą, oczywiście w umiarkowanych ilościach i o równie umiarkowanym stężeniu alkoholu (lub bez niego).
Wprawdzie nie ma na razie doniesień, aby którykolwiek producent wina na tym etapie deklarował chęć wytwarzania trunku przeciwpróchnicowego, lecz znając życie, kiedy wieść o tym odkryciu się rozniesie, na rynku najprawdopodobniej mogą pojawić się produkty tego typu bazujące na czerwonym winie. Sami odkrywcy przyznają, że czerwone wino może stać się alternatywą dla syntetycznych środków do higieny jamy ustnej nafaszerowanych antybiotykami i tym sposobem zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania oporności na leki.
Źródło: Dental News
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.