czwartek, 23 października 2014
Wiemy, jak naprawia się mózg po udarze
Udar mózgu... I świat się wali...
Całkiem niedawno dowiedzieliśmy się, że tkanka nerwowa ma większe możliwości regeneracji, niż dotychczas sądzono, a teraz naukowcy odkryli genialnie prosty, skuteczny i podlegający kontroli mechanizm naprawy mózgu.
Chory, o ile jego stan na to pozwala, częstokroć po udarze musi uczyć się od nowa wszystkiego: chodzenia, mowy, wykonywania codziennych czynności. Naukowców, lekarzy i rodziny zastanawiało od dawna, jak to możliwe, że osoby po udarze dochodzą jednak do siebie, a mózg podejmuje właściwą aktywność.
Okazuje się, że zawdzięczamy to astrocytom - komórkom tkanki glejowej, która towarzyszy neuronom. Mechanizm odkrył zespół szwedzkich uczonych u myszy, u których wystąpił indukowany udar mózgu. Po udarze astrocyty zaczęły tworzyć nowe, niedojrzałe komórki nerwowe w uszkodzonej części mózgu. Komórki te przekształcają się później w dojrzałe struktury, podejmują właściwe im funkcje i tworzą połączenia z innymi komórkami nerwowymi.
Udało się także odkryć, że procesem powstawania nowych komórek nerwowych z astrocytów kieruje precyzyjny mechanizm sygnalizacyjny, który w zdrowym mózgu jest aktywny i hamuje wytwarzanie nowej tkanki nerwowej. Udar tłumi sygnały hamujące, dlatego astrocyty podejmują aktywność w kierunku tworzenia niedojrzałych komórek nerwowych.
Teraz pozostało jeszcze zbadać, na ile funkcjonalne są komórki nerwowe powstałe dzięki aktywności astrocytów, oraz rozszyfrować działanie mechanizmu sygnalizacyjnego, aby zrozumieć jak cała ta maszyneria przyczynia się do spontanicznego czasem powrotu do zdrowia pacjentów po udarze.
Dotychczas sądzono, że nowe komórki nerwowe tworzą się w jednym określonym obszarze mózgu: w prążkowiu; teraz wiadomo, że mogą powstawać lokalnie - dzięki astrocytom. Odkrycie niesie jeszcze jedną ważną implikację: okazuje się, że NOWE komórki nerwowe mogą bez przeszkód powstawać w organizmie DOROSŁEGO człowieka.
Źródło: Science Daily
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.