piątek, 25 kwietnia 2014

Szczepionka, która przechytrzy nowotwór


Zahamować rozwój nowotworu - łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, bo dotychczasowe próby kończyły się niepowodzeniem. Naukowcy postanowili jednak przechytrzyć chorobę i przystopować jej rozwój, stosując szczepionkę z DNA, która w pośredni sposób wpływa na zahamowanie rozwoju zmiany nowotworowej. Szczepionka działa bowiem nie na komórki raka, ale na śródbłonek naczyń krwionośnych, które zaopatrują tumor w składniki odżywcze. Skoro nowotwór atakuje pośrednio, to i jego należałoby wykończyć walką podjazdową.

Nowotwór może ciągle rosnąć, ponieważ składniki odżywcze dostarcza mu jego własna sieć naczyń krwionośnych. Zatem jeśli zlikwiduje się ten wewnętrzny układ, byłoby to jak przysłowiowe zakręcenie kurka z żywnością, dzięki czemu rozwój nowotworu powinien zostać zahamowany.
Szczepionka, opracowana na uniwersytecie w Pensylwanii, wstrzyknięta do ustroju, wycelowana jest w niszczenie TEM1 - jednego z czynników odpowiedzialnych za rozwój śródbłonka naczyń krwionośnych zaopatrujących guzy w składniki odżywcze. Ta cieniutka warstwa pokrywająca naczynie od środka pełni istotną rolę w komunikowaniu się z komórkami i w regulacji procesów zapalnych. Zatem zniszczenie śródbłonka to nic innego, jak przecięcie istotnego elementu szlaku komunikacyjnego w ustroju - to raz; a dwa - destrukcja samego naczynia.
Szczepionka okazała się skuteczna w większym stopniu, niż przypuszczano, ponieważ nie tylko niszczyła komórki śródbłonka naczyń, ale na dodatek przyczyniała się do powstania wtórnej reakcji immunologicznej skierowanej przeciw samemu nowotworowi: komórki układu odpornościowego, sprzątając martwe komórki śródbłonka, zostały zaktywowane do ataku na guz.
Źródło: Penn Medicine
Fot.: sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.