poniedziałek, 20 października 2014

Protezy noszone w nocy to większe ryzyko zapalenia płuc


Naukowcy japońscy udowodnili, że ruchome stomatologiczne uzupełnienia protetyczne mogą podnosić ryzyko pojawienia sie zapalenia płuc u osób starszych - jeśli nie są wyjmowane na noc.
Osoby starsze miewają czasem przyzwyczajenie, że zalecone przez stomatologa protezy ruchome trzymają w jamie ustnej 24 godziny na dobę - to błąd. O czym przekonują wyniki badań zespołu kierowanego przez 
Toshimitsu Iinuma z Nihon University School of Dentistry w Japonii.
W badanej grupie znalazło się 524 wybranych losowo seniorów. Przeciętna wieku wynosiła 87,8 lat (tak, tak - Japonia to kraj osób długowiecznych). Badano mężczyzn i kobiety. Na początku eksperymentu wszystkim uczestnikom wykonano badanie jamy ustnej pod kątem zdrowia i stanu higienicznego oraz przeprowadzono ogólne badanie medyczne z analizą krwi włącznie. Od momentu uruchomienia eksperymentu co roku przeprowadzano te same badania u każdego uczestnika aż do chwili pierwszej hospitalizacji lub do momentu zgonu seniora z powodu zapalenia płuc.
Wśród tych, którzy byli użytkownikami protez dentystycznych, ponad 40 proc. nie rozstawało się z nimi nawet na noc.Okazało się, że osoby, które nosiły protezy nawet w nocy, miały 2,3 razy większe ryzyko zachorowania na zapalenie płuc. Współczynnik ten był porównywalny z występowaniem u badanych seniorów chorób układu oddechowego, udaru mózgu czy zaburzeń
 funkcji poznawczych. Ponadto w jamie ustnej tych osób stwierdzano świetnie rozwijającą się kulturę drożdżaków z rodzaju Candida i większą podatność na zapalenia dziąseł. Wyniki nie powinny dziwić, bo skoro delikatne tkanki śluzówki nie miały kiedy odpocząć od uzupełnień, a ślina (ten znakomity bufor i środek myjący oraz przyspieszający regenerację tkanek) nie miała jak omyć wnętrza buzi seniora, w jamie ustnej pojawiły się znakomite wręcz warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów różnej maści.

Wniosek jest prosty i jednoznaczny: protezy powinny być używane zgodnie z zaleceniem dentysty oraz wyjmowane na noc - dla zdrowia. Pamiętajmy, że po wyjęciu uzupełnienia bardzo dokładnie je oczyszczamy, płuczemy, osuszamy i na sucho (!) przechowujemy w czystym pojemniku. Trzymanie uzupełnień w szklance z wodą to wielki błąd higieniczny - w tych warunkach wyśmienicie wprost mnożą się drobnoustroje, które później zakażają tkanki jamy ustnej.
Źródło: medicalnewstoday.com
Fot.:sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.