niedziela, 27 lipca 2014

Cukrzyca pod kontrolą po jednym zastrzyku


Cukrzyca typu 2, czyli indukowana najczęściej niezdrową dietą i wzmacniana niezdrowym stylem życia, może być kontrolowana przy pomocy jednego zastrzyku przez okres ok. dwóch dni. To nie wszystko, bo - jak się okazało - zastrzyk ten znosi niewrażliwość na insulinę, a wstrzyknięte białko nie wywołuje skutków ubocznych, jak dzieje się w przypadku podania stosowanych innych substancji stabilizujących poziom glukozy we krwi.
Prawdę tę odkryli naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Badań Biologicznych Salka, przeprowadzając na razie eksperymenty na myszach, ale obiecujące wyniki popychają ku dalszym badaniom. Wstrzykniętym białkiem był czynnik wzrostu fibroblastów, określany skrótem FGF1, do 2012 roku wcale nie brany pod uwagę w badaniach nad cukrzycą. W tym właśnie roku uczeni odkryli nieznaną dotychczas funkcję czynnika: mianowicie pomagał on ciału reagować na insulinę. Odkrycia dokonano, obserwując szybki rozwój cukrzycy typu 2 u myszy pozbawionych czynnika FGF1 i będących na diecie wysoko tłuszczowej. Pojawiła się sugestia, że białko to może odgrywać kluczową rolę w kontroli poziomu glikemii i natchnęło uczonych do rozmyślań o tym, czy czynnik wzrostu fibroblastów nie mógłby mieć pozytywnego wpływu na objawy choroby. Najprościej było się przekonać o tym, podając myszom białko do krwiobiegu. Eksperyment dostarczył spektakularnych wyników: już jednorazowa aplikacja czynnika FGF1 przywróciła zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Nie odnotowano też przypadków hipoglikemii ani żadnych innych działań niepożądanych.


Jeszcze nie wiadomo, jaki jest mechanizm tego zjawiska. Wiemy jedynie, że wpływ FGF1 na wzrost fibroblastów jest niezależny od jego zdolności do regulowania poziomu glukozy we krwi. Zespół uczonych planuje badania na ludziach. Do opracowania leku jeszcze daleka droga, ale jeśli eksperymenty wstępne przyniosą równie dobre wyniki, jak podczas badań na myszach, chorzy na cukrzycę mogą dostać bezpieczne, skuteczne i długo działające lekarstwo do kontroli poziomu glikemii.
Źródło: salk.edu
Fot.: sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.