poniedziałek, 15 grudnia 2014

Propolis stymuluje porost włosów


Nadmierne wypadanie włosów może być katastrofą dla fryzury. Poszukiwania cudownego środka, który będzie skutecznie pobudzał porost nowych włosów, trwa. Próbowano już komórek macierzystych, specyficznych białek, a nawet leków na jaskrę. Teraz pojawiła się kolejna nadzieja dla łysych i łysiejących - tym razem z pszczelego ula. To kit pszczeli, znany jako propolis.

Stymulator mieszków włosowych

Niedawne badania wykazały, że propolis stymuluje wzrost keratynocytów - komórek biorących udział w wytwarzaniu włosów. Wyniki te zainteresowały grupę japońskich uczonych z Uniwersytetu w Hokkaido, którzy postanowili sprawdzić, czy tę właściwość propolisu uda się jakoś wykorzystać praktycznie w stymulowaniu porostu włosów. Udało się: eksperyment dowiódł, że kit pszczeli rzeczywiście pobudza porost włosów, konkretnie futra pokrywającego ciało myszy - bo na tych gryzoniach było przeprowadzane badanie. Ogolonym zwierzątkom, którym miejscowo podawano propolis, futro odrastało szybciej niż pozostałym. Wzrastała także liczba keratynocytów.

Kit do likwidacji zapaleń
Propolis służy pszczołom jako uszczelniacz w ulu - stąd nazwa "kit". Nasycony pszczelą śliną, enzymami i produktami, z których nie wszystkie jeszcze potrafimy nazwać, zdefiniować i wyodrębnić, cechuje się silnymi właściwościami bakterio- i grzybobójczymi. Jego cudowne właściwości lecznicze znali już starożytni Egipcjanie. Zalecali go nawet do leczenia nowotworów - nad czym zresztą prowadzi się obecnie badania (ale o tym napiszę szerzej w innym poście), a masowo wykorzystuje się go do zwalczania infekcji, zakażeń i stanów zapalnych. I właśnie ten mechanizm: likwidacja stanów zapalnych jest przez naukowców wiązany ze stymulacją porostu włosów. Dlaczego? Ponieważ za wypadanie włosów bardzo często odpowiedzialny jest jakiś stan zapalny.
Oczywiście na oficjalne wyniki badań na ludziach jeszcze poczekamy - ponieważ nie wiadomo, czy propolis będzie stymulował mieszki włosowe także u naszego gatunku. Nadzieja dla łysiejących jednak już jest.
Źródło: American Chemical Society

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.