niedziela, 24 lutego 2013

Pokrzywka i swędząca wysypka leczone lekiem na astmę

Swędząca wysypka, pokrzywka... Wiadomo: alergia skórna. Kto tego raz doświadczył, zaklina los, aby nie wystąpiła powtórka. Tymczasem u części przypadków schorzenie przybiera postać przewlekłą, trwającą tygodniami/ miesiącami... U niektórych terapia standardowa nie przynosi efektów. Ta trudna do leczenia przypadłość może skutecznie uprzykrzyć i zdezorganizować życie.
Wyniki badań prowadzonych przez kilka lat dają jednak nadzieję nawet na całkowite wyzbycie się wysypki, pokrzywki. Nadzieję tę niesie lek stosowany w terapii astmy - omalizumab.

Testowano go w 55. ośrodkach medycznych. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że farmaceutyk ten jest wysoce skuteczny w leczeniu nastolatków i dorosłych, którym dokuczają uporczywa, przewlekła pokrzywka (idiopatyczna lub spontaniczna) i swędząca wysypka. niepoddające się standardowej terapii antyhistaminowej. Uczestnicy badania (przedział wiekowy: 12-75 lat i były to głównie kobiety) cierpieli na przewlekłą pokrzywkę od co najmniej 6-iu miesięcy. Pomimo stosowania leków antyhistaminowych pokrzywka jak była, tak była.
Eksperyment polegał na wstrzyknięciu wysokiej dawki omalizumabu raz w miesiącu. Terapia trwała przez 3 miesiące.Wyniki bardzo zachęcają do dalszych badań: początkowo nawrót przypadłości następował po tygodniu. Po 3. miesiącach terapii 53% uczestników badania wyzbyło się pokrzywki, a 44 % nie miało żadnych dalszych incydentów związanych z pokrzywką lub świądem. 
Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego lek na astmę okazał się skuteczny w likwidowaniu przykrej wysypki i świądu. To wykażą dalsze badania. Na razie wiadomo, że blokuje on reakcję wiązania się IgE z receptorami na powierzchni błony komórkowej. Wskazuje się też na większe bezpieczeństwo stosowania omalizumabu w porównaniu do kortykosteroidów czy też do cyklosporyny.

Źródło: medicalxpress.com
Fot.: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.