poniedziałek, 8 grudnia 2014

Suplement witaminowy, który chroni przed pogorszeniem słuchu


Wyobraźcie sobie: łykacie tabletkę i przestajecie się martwić, że pomimo narażenia na hałas, nie grozi wam uraz akustyczny i związane z nim uszkodzenie słuchu. Brzmi zbyt pięknie, ale... może okazać się prawdziwe - dzięki suplementowi witaminowemu - prekursorowi witaminy B3. 
Ubytki słuchu, często pogłębiające się, to plaga naszych czasów; dotyczą nie tylko osób starszych (czego można byłoby się spodziewać z racji wieku), ale w dużej mierze osób młodych i dzieci. Dotychczas nie znano leku, który mógłby hamować proces ubytku słuchu, ale naukowcy odkryli, że lekarstwem może okazać się prekursor witaminy B3 - rybozyd nikotynamidu (NR).

Skuteczna ochrona przed i po
Z badań, które były przeprowadzone przez naukowców z Weill Cornell Medical College i Gladstone Institutes na myszach wynika, że związek ten skutecznie chroni przed osłabieniem słuchu spowodowanym urazem akustycznym, czyli narażeniem na nadmierny hałas. Hałas powoduje uszkodzenie synaps łączących nerwy i komórki słuchowe (inaczej rzęsate) w narządzie Cortiego, czyli w strukturze będącej właściwym narządem słuchu w układzie ślimakowym ucha wewnętrznego. Dotychczas możliwości leczenia chirurgicznego dysfunkcji tego obszaru były bardzo ograniczone (o farmakologicznym nie wspominając nawet), ale prekursor witaminy B3 daje nadzieję, że może się to zmienić. We wspomnianym eksperymencie z udziałem myszy badacze podawali suplement witaminowy przed ekspozycją na hałas, jak i po; okazało się, że rybozyd nikotynamidu w obu przypadkach był skuteczny i zabezpieczał przed skutkami działania zbyt natarczywych dźwięków, co naukowcom nasunęło myśl, że związek ten mógłby być nadzieją dla tysięcy osób, których słuch uległ lub może ulec uszkodzeniu po urazie akustycznym.

Nieprzypadkowy wybór
Rybozyd nie został wybrany przypadkowo: związek ten bierze udział w syntezie NAD+, dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego, znanego każdemu, kto uczestniczył w lekcjach biologii - ponieważ to substancja biorąca udział w procesach przemian komórkowych. Już wcześniej odkryto, że NAD+ może chronić przed urazami słuchu, ale z uwagi na niestabilność chemiczną tego związku uwaga naukowców skierowała się na dużo bardziej stabilny i możliwy do podania drogą pokarmową rybozyd. Związek ten podany doustnie wchłania się szybko i tak samo szybko działa na metabolizm komórek, konkretnie: zwiększa aktywność sirtuiny3, białka odgrywającego istotną rolę w procesach starzenia się i regulacji długości życia, którego ilość zmniejsza się z wiekiem. Łatwo to skojarzyć z ubytkiem słuchu i postępującymi zmianami pracy innych narządów na gorsze. Z tego powodu naukowcy już teraz wskazują, że prekursor witaminy B3, który może chronić przed ubytkiem słuchu, może również odegrać znaczącą rolę w leczeniu innych konsekwencji starzenia się organizmu oraz schorzeń metabolicznych: cukrzycy, otyłości, nadciśnienia  - poprzez zwiększanie aktywności sirtuiny.
Źródło: Gladstone Institutes

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.