piątek, 31 stycznia 2014
Opieka nad zwierzętami lepsza niż portale społecznościowe
Ci rodzice, którzy dotychczas sprzeciwiali się temu, aby ich pociecha miała zwierzątko, którym może się opiekować, powinni czym prędzej zmienić zdanie. Okazuje się, że opieka nad zwierzętami w młodości zdecydowanie lepiej wpływa na relacje społeczne i wykształcenie pozytywnych cech u dorosłego, niż możliwości, jakich dostarczają portale społecznościowe. Jaki ma to związek ze zdrowiem? Niezwykle silny, moi drodzy.
Nie od dziś bowiem wiadomo, że ci, którzy potrafią nawiązywać pozytywne, trwałe relacje z innymi osobami, są zdrowsi, mniej sfrustrowani i znerwicowani.
Opieka nad zwierzętami kontra portale społecznościowe
Portale społecznościowe dostarczają niezliczonych okazji do poznania mnóstwa ludzi, ale to nie to samo, co więź, której nawiązanie umożliwia opieka nad zwierzętami. Korzystanie z portali może - jak najbardziej - umożliwić poznanie wielu osób z całego świata, jednak nikt nie daje gwarancji, że poznani okażą się godni naszej przyjaźni czy też relacje, które uda się wytworzyć, będzie można zaliczyć do kategorii pozytywnych i społecznie budujących.
Zapatrzony w ekran antyspołecznik
Przyjrzyjmy się zresztą przeciętnemu nastolatkowi: zapatrzony w szklany ekran mniejszej bądź większej wielkości, zafascynowany tym, co koledzy napisali tam czy siam na stronie www, potrafi prowadzić ożywioną korespondencję poprzez portale społecznościowe z liczną rzeszą znajomych, ale kiedy przenosi się do "realu", ma kłopot z odezwaniem się przy kasie sklepowej, nie ma o czym rozmawiać z tymi samymi osobami, z którymi intensywnie dyskutował w świecie wirtualnym. Dla spotykanych w rzeczywistości ludzi ma mało cierpliwości i jeszcze mniej chęci do zaangażowania się w działanie społeczne.
Działanie na plus
Opieka nad zwierzętami w młodym wieku może te zachowania modyfikować na plus, a pozytywne zmiany odczują także bliscy młodego człowieka: kiedy chętniej będzie się angażował w prace domowe, pomoc rodzicom i rodzeństwu lub w akcje ogólnospołeczne. Zyska w ten sposób dobrze pojętą, bo dowartościowaną pewność siebie, umiejętność empatii i poczucie spełnienia, że jego angażowanie się społeczne jest wartością pozytywną. W ten sposób zapewni sobie stabilność psychiczną i fundament, na którym będzie się mógł oprzeć, kiedy trafią się mu trudne dni.
Wniosków na temat pozytywnego wpływu, jaki opieka nad zwierzętami wywiera na kształtowanie się charakteru i osobowości u młodzieży, naukowcy z uniwersytetu w Tufts nie wyssali z palca; wysnuli je na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 osób w wieku 18-26 lat.Warto wspomnieć, że wyniki badań dotyczą samego faktu sprawowania opieki nad zwierzętami, bez względu na to, czy był to pies, patyczak czy rybki.
Źródło: Tufts Now
Fot.: sxc
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.