piątek, 10 stycznia 2014

Leczenie białaczki łatwiejsze za kilka lat



Jeśli połączyć dwie robiące furorę obecnie w świecie medycznym rzeczy: komórki macierzyste i biomateriały w jedno, pojawia się... wielka nadzieja na to, że będzie można leczyć skuteczniej i łatwiej białaczki. Już za 10-15 lat - co przewiduje optymistyczna wersja zespołu naukowego z Niemiec, który opracował prototyp sztucznego szpiku kostnego.
Kiedy umiera ktoś, komu nie było dane doczekać się na przeszczep szpiku kostnego, jest to wielka tragedia. Nie zawsze udaje się znaleźć dawcę, nie zawsze przeszczep się przyjmuje, nie zawsze pomoc w postaci przeszczepu przychodzi w porę. Dlatego wielką nadzieją na poprawienie efektywności leczenia białaczki stały się komórki macierzyste, w przypadku leczenia chorób krwi: komórki macierzyste krwiotworzenia.  Białaczka może być leczona takimi właśnie komórkami. Jednak, aby wyeliminować ryzyko tego, że chory nie doczeka przeszczepu lub nie znajdzie się dawca szpiku, naukowcy postanowili na bazie biomateriałów opracować metodę otrzymywania sztucznego szpiku - po to, aby można było powielać w nim cenne krwiotwórcze komórki macierzyste. Dotychczas nie było możliwe otrzymywanie komórek macierzystych w środowisku sztucznym, ponieważ nie udało się stworzyć warunków idealnie odpowiadających tym, które panują w naturalnej niszy, czyli w szpiku. Uczeni postawili jednak na nowoczesne biomateriały i udało się! W trójwymiarowej, porowatej strukturze stworzono warunki do złudzenia przypominające istotę gąbczastą kości, czyli tkankę, w której osadzony jest szpik. Powstał tam mikroświat złożony z krwiotwórczych komórek macierzystych pozyskanych z krwi pępowinowej i innych komórek komunikujących z się z nimi. Przypominająca gąbkę polimerowa matryca umożliwia swobodny przepływ substancji odżywczych i tlenu, dzięki czemu znajdujące się tam komórki powielają się, aż miło.

Opisywany wynalazek niekoniecznie w swej prototypowej postaci trafi do powszechnego użytku w placówkach medycznych. Przed naukowcami jeszcze wiele badań, między innymi na temat interakcji między krwiotwórczymi komórkami macierzystymi a biomateriałami, czy dotyczących zachowań komórek macierzystych w sztucznej niszy. Kiedy uda się wypracować model w pełni kontrolowanej reprodukcji komórek krwiotwórczych, leczenie białaczki może stać się o wiele łatwiejsze, pewniejsze i bardziej efektywne niżeli teraz i częściej chorzy i lekarze będą wygrywać dramatyczny wyścig z czasem.
Źródło: KIT
Fot.:sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.