Dzięki naukowcom z Rush University wiemy, dlaczego w chorobie zwyrodnieniowej stawów pojawia się ból. To odkrycie może przynieść z czasem ulgę milionom ludzi dotkniętych tym schorzeniem.
piątek, 28 grudnia 2012
czwartek, 27 grudnia 2012
Stwardnienie rozsiane zapisane w oczach
Oczy to nie tylko zwierciadła duszy.
Można w nich zobaczyć także, jak szybko rozwija się stwardnienie
rozsiane. Obraz choroby w postaci rozrzedzonej siatkówki
ujawnia tomografia optyczna.
środa, 7 listopada 2012
Antykoncepcja wspomaga funkcje poznawcze
I bomba: pomyślelibyście, że antykoncepcja może przynieść korzyść nie tylko w zapobieganiu ciąży czy w regulacji pracy układu hormonalnego, ale również w takim obszarze jak zachowanie jasności umysłu w wieku dojrzałym i później?
poniedziałek, 29 października 2012
Ćwicz! Będziesz mądrzejszy(a)
Krzepa fizyczna
idzie jednak w parze z mądrością. Naukowcom udało się udowodnić
to, co do tej pory było jedynie czystą hipotezą: regularna
gimnastyka zapobiega kurczeniu się mózgu. Zapoznanie się z dalszą
częścią wpisu szczególnie polecam tym, którzy mają zamiar dożyć
sędziwego wieku i zachować przy tym sprawność umysłu, ale na
ćwiczenia fizyczne patrzą krzywym okiem.
poniedziałek, 15 października 2012
Urazy rdzenia kręgowego - nowe możliwości pomocy
Urazy rdzenia kręgowego i urazy kręgosłupa to jedne z najpoważniejszych traum, które mogą dotknąć człowieka oraz jego bliskich. Ból i niemoc - tak w skrócie można by scharakteryzować stan, w którym znajduje się osoba mająca uszkodzone nerwy. Medycyna w wielu przypadkach bywa bezsilna. Ale mam kilka naprawdę dobrych wiadomości.
niedziela, 7 października 2012
Fotowoltaika a opalanie się
Opalanie się to prawdziwa trauma dla
największego organu naszego ciała, jakim jest skóra.
Naukowcy odkryli, że ekspozycja na promieniowanie UV oznacza nie
tylko ryzyko uszkodzenia DNA oraz niebezpieczeństwo rozwoju raka.
wtorek, 2 października 2012
Komórki macierzyste i nowotwory złośliwe - uderzające podobieństwa
iPSC, czyli indukowane pluripotencjalne
komórki macierzyste, z którymi lekarze wiążą wielkie
nadzieje na nowe terapie, są podejrzane o to, że mogą przyczyniać
się do rozwoju nowotworów złośliwych. Zaobserwowano, że
komórki te oraz komórki rakowe wykazują znaczące
podobieństwa.
środa, 19 września 2012
Kukurydza w walce z cukrzycą
Kukurydza to cudowna roślina i wiedzą to nie tylko amatorzy strzelających ziarenek. Indianie nie bez przyczyny uważali kukurydzę za boski dar: szanowali ją bynajmniej nie za to, że daje się z niej przygotować popcorn, ale że daje się dzięki niej przeżyć. Ostatnie doniesienia wskazują, że zawarte w jednej z jej odmian spore ilości antocyjanów mogą poprawić jakość życia osób z cukrzycą i zahamować rozwój jednego z najgroźniejszych powikłań tej choroby - nefropatii.
niedziela, 2 września 2012
Lawenda przywraca zdrowie
Lawendę jako aromatyczne zioło do przygotowywania naturalnych kosmetyków "odkryłam" kilkanaście lat temu. I od tamtej pory co roku staram się przygotowywać jakiś specyfik na bazie tej szalenie aromatycznej krzewinki. Bardzo lubię kurację olejkiem i olejem z lawendy. Ten drugi można łatwo przygotować w warunkach domowych i nie trzeba być potentatem lawendowym, aby zebrać potrzebną do tego ilość surowca zielarskiego.
czwartek, 30 sierpnia 2012
Trądzik różowaty i zwykły – zaskakujące odkrycia
Tymianek jest
lepszy niż krem na trądzik zwykły, a winowajca trądziku
różowatego ukrywa się głęboko w czyimś ciele. To tylko dwa z
zaskakujących odkryć na temat trądziku. Inny ciekawy fakt dotyczy
powiązań tej choroby z uprawianiem sportu.
niedziela, 5 sierpnia 2012
Truskawki w kremie do opalania?
Oto truskawki w nowej odsłonie:
okazuje się, że chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym typu
UVA. Jak duże są szanse na to, że opalanie nabierze apetycznego
aromatu truskawkowego i co powoduje, że owoce te mogą chronić
skórę przed szkodliwym wpływem opalania?
środa, 25 lipca 2012
Fotoprzełącznik przywraca wzrok
Kiedy w 2007 roku uczeni
przeprowadzając badania na genetycznie zmutowanych, ślepych myszach
próbowali zrozumieć mechanizmy pojawiania się retinopatii barwnikowej,
która odbiera wzrok, zapewne nie przypuszczali, że za pięć lat dzięki
niewidomym myszom uda się odkryć sposób na to, jak przywrócić zdolność
widzenia. A tak się właśnie stało.
czwartek, 19 lipca 2012
"Jajkoterapia" nowym sposobem na leczenie alergii na jaja
"Jajkoterapia" czyli podawanie zwiększających się ilości porcji białek jaj może okazać się skuteczną metodą terapeutyczną dla alergików - wynika z sensacyjnych doniesień, którymi żyje od wczoraj świat. Terapia jajkami w zwalczaniu alergii na jajka okazuje się skuteczna.
Dziwię się poniekąd, że dopiero teraz naukowcy wpadli na coś, co wydaje się logiczne.
czwartek, 21 czerwca 2012
Milowy krok w tworzeniu zastępczych nerek
Uczeni pracują nad otrzymaniem nerki zastępczej w oparciu o rusztowanie z nerki wieprzowej. Na rusztowaniu osadzone zostałyby komórki własne pacjenta zakwalifikowanego do przeszczepu. Jaka jest szansa na to, że w przyszłości będzie można hodować na zamówienie nową nerkę dla siebie?
środa, 13 czerwca 2012
Cotygodniowe zastrzyki płodności równie skuteczne jak codzienne
Zastrzyki aplikowane raz na tydzień są choćby z racji mniejszej ilości doznań bólowych lepszym rozwiązaniem niż codzienne iniekcje. Te drugie są zmorą wielu kobiet leczących zaburzenia płodności i marzących o zajściu w ciążę i o poosiadaniu własnego dziecka. Bo ciąża to w pewnych przypadkach stan błogosławiony i luksusowy..Teraz pojawiła się szansa na upowszechnienie hormonalnych zastrzyków cotygodniowych - w nowym badaniu okazały się tak samo skuteczne i bezpieczne jak te aplikowane codziennie.
sobota, 9 czerwca 2012
Świetny składnik na rozwój mózgu u małych dzieci
Mleko karmiącej matki z indiańskiego, żyjącego skromnie ludu Tsimane
jest bardziej wartościowe niżeli mleko karmiącej matki rodem z
uprzemysłowionej Ameryki, o dobrej sytuacji materialnej i mieszkającej w
warunkach dobrobytu. Dlaczego?
wtorek, 5 czerwca 2012
Dojrzałe komórki wątroby lepszym rozwiązaniem dla przeszczepów niż komórki macierzyste?
Dużym zainteresowaniem lekarzy cieszy się od pewnego czasu temat przeszczepów z wykorzystaniem nie całych organów, ale komórek lub linii komórkowych. Najwięcej emocji budzą oczywiście komórki macierzyste.Mają one swoje ogromne, niezaprzeczalne zalety, dzięki
którym lekarze, głównie transplantolodzy (a właściwie chorzy
kwalifikowani do przeszczepów) mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Przeszczepy komórkowe zostały uznane już za alternatywę dla transplantacji całego organu w przypadku leczenia chorób wątroby. I znów uwaga świata naukowego była skierowana na komórki macierzyste, ponieważ uważano, że są to idealne kandydatki do wykorzystania w przeszczepie. Tymczasem natura po raz kolejny zaskoczyła naukowców: niejako przez przypadek odkryto, że znacznie lepszym materiałem do transplantacji wykonywanych w chorobach wątroby mogą być dojrzałe hepatocyty a nie komórki macierzyste.
poniedziałek, 4 czerwca 2012
Czekolada jednak dobrze wpływa na serce
Z czekoladą jest jak z masłem: raz słyszymy, że szkodzi, kiedy indziej, że leczy. Kiedy już, już wydawało się, że opinii o pozytywnym wpływie czekolady na nasze zdrowie nic już nie zaszkodzi, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w kwietniu tego roku obwieścili, że jedyną zaletą czekolady jest jej smak - dzięki niemu mamy chwilę przyjemności podczas konsumowania apetycznej kostki. Nawet teobromina, której do tej pory przypisywano rolę "poprawiacza nastroju" tak naprawdę może spowodować jedynie zatwardzenie (a to może zdecydowanie nastrój pogorszyć miast poprawić). Mam jednak fantastyczną wiadomość (praktycznie z ostatniej chwili, bo opublikowaną ostatniego maja tego roku), dzięki której wraca wiara w czekoladę.
środa, 30 maja 2012
Leczenie zapalenia ucha będzie łatwiejsze
Kilka lat temu przeżyłam ostre wirusowe krwotoczne zapalenie ucha. W ciągu jednej chwili z osoby całkowicie zdrowej stałam się na bodaj dwa tygodnie kłębkiem potwornego bólu. Przeżyłam, nie życzę nikomu; i szczęśliwie nie było nawrotów. Są jednak osoby, które tyle szczęścia nie mają i cierpią z powodu notorycznie nawracającego zapalenia ucha. I to takich ludzi zapewne zelektryzuje wiadomość, że powstało urządzenie, które "widzi" bakterie ukryte za błoną bębenkową. To może być początek nowej ery w diagnostyce, dzięki której usprawni się leczenie nie tylko przypadłości takiej jak zapalenie uszu.
sobota, 26 maja 2012
"Badania medyczne zrobiły taki
niebywały postęp, że dziś praktycznie
nie ma już ani jednego zdrowego człowieka"
-oto przeraźliwie słuszne stwierdzenie autorstwa Aldousa Leonarda Huxley'a.
Prawda?... Prawda! Wystarczy wykonać tylko niewinne badanie ogólne moczu czy krwi, a kiedy wyniki nie mieszczą się w normach ujętych w kwadratowe lub łukowate nawiasy, pada podejrzenie choroby i wszczynany jest alarm. Czasem fałszywy; ale bywa i tak, że alarm okazuje się słuszny i stawia w stan podwyższonej gotowości do natychmiastowego podejmowania działań i lekarza, i pacjenta. Jeśli po wykonaniu kolejnych badań okaże się, że był to alarm fałszywy, należy tylko dziękować za zdrowie. Jeżeli zaś wyniki potwierdzą to, co podejrzewano wcześniej, może się okazać, że życie zawdzięcza się tylko i wyłącznie wyjątkowo dokładnej i czułej diagnostyce laboratoryjnej. I dobrze dobranej terapii, często z udziałem nowoczesnych rozwiązań technologicznych czy z wykorzystaniem farmaceutyków, o których jeszcze kilka lat temu nie śniło się nikomu.
I o tym właśnie: o nowoczesnych technologiach i o metodach leczenia pokrytych patyną czasu ale odkrytych na nowo, o lekach i technikach, dzięki którym człowiek staje się zdrowszy, będzie ten właśnie blog.
Blog ZdroweOdkrycia.blogspot.com będzie dostarczać Wam dawki wiedzy o wszystkim, co służy zdrowiu. Nie tylko o ultranowoczesnych technikach zwalczania nowotworów czy o terapii genowej, ale także o zapomnianych właściwościach ziół czy o holistycznej naturze zdrowia. Zapraszam do czytania i pogłębiania wiedzy, bo jeśli ktoś ma zdrowie, to ma ponoć wszystko.
P.S. Zawartych w postach informacji w żadnym wypadku nie traktujcie jak porad czy metod na samodzielne diagnozowanie i podejmowanie równie samodzielnego leczenia. Każda znaleziona tu informacja, jest jedynie informacją: ma wyjaśnić, skłaniać do refleksji czy zwyczajnie zaspokajać ciekawość. Diagnozowanie i leczenie należy do lekarzy.
niebywały postęp, że dziś praktycznie
nie ma już ani jednego zdrowego człowieka"
-oto przeraźliwie słuszne stwierdzenie autorstwa Aldousa Leonarda Huxley'a.
Prawda?... Prawda! Wystarczy wykonać tylko niewinne badanie ogólne moczu czy krwi, a kiedy wyniki nie mieszczą się w normach ujętych w kwadratowe lub łukowate nawiasy, pada podejrzenie choroby i wszczynany jest alarm. Czasem fałszywy; ale bywa i tak, że alarm okazuje się słuszny i stawia w stan podwyższonej gotowości do natychmiastowego podejmowania działań i lekarza, i pacjenta. Jeśli po wykonaniu kolejnych badań okaże się, że był to alarm fałszywy, należy tylko dziękować za zdrowie. Jeżeli zaś wyniki potwierdzą to, co podejrzewano wcześniej, może się okazać, że życie zawdzięcza się tylko i wyłącznie wyjątkowo dokładnej i czułej diagnostyce laboratoryjnej. I dobrze dobranej terapii, często z udziałem nowoczesnych rozwiązań technologicznych czy z wykorzystaniem farmaceutyków, o których jeszcze kilka lat temu nie śniło się nikomu.
I o tym właśnie: o nowoczesnych technologiach i o metodach leczenia pokrytych patyną czasu ale odkrytych na nowo, o lekach i technikach, dzięki którym człowiek staje się zdrowszy, będzie ten właśnie blog.
Blog ZdroweOdkrycia.blogspot.com będzie dostarczać Wam dawki wiedzy o wszystkim, co służy zdrowiu. Nie tylko o ultranowoczesnych technikach zwalczania nowotworów czy o terapii genowej, ale także o zapomnianych właściwościach ziół czy o holistycznej naturze zdrowia. Zapraszam do czytania i pogłębiania wiedzy, bo jeśli ktoś ma zdrowie, to ma ponoć wszystko.
P.S. Zawartych w postach informacji w żadnym wypadku nie traktujcie jak porad czy metod na samodzielne diagnozowanie i podejmowanie równie samodzielnego leczenia. Każda znaleziona tu informacja, jest jedynie informacją: ma wyjaśnić, skłaniać do refleksji czy zwyczajnie zaspokajać ciekawość. Diagnozowanie i leczenie należy do lekarzy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)