Dzięki naukowcom z Rush University wiemy, dlaczego w chorobie zwyrodnieniowej stawów pojawia się ból. To odkrycie może przynieść z czasem ulgę milionom ludzi dotkniętych tym schorzeniem.
Widziałam nieraz osoby ze zdeformowanymi palcami dłoni - z powodu zwyrodnień w stawach, oraz osoby, które przeklinały ból stawów i kości; i osoby, dla których uniesienie łyżki z zupą było wyzwaniem ponad ich możliwości - z powodu ograniczonej ruchomości nadgarstka. Za tego typu dysfunkcje odpowiedzialna jest właśnie choroba zwyrodnieniowa stawów. Objawia się poważnymi dolegliwościami bólowymi i ograniczoną ruchomością w zmienionym zapalnie miejscu.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - ból jest najgorszy
Chorzy zdecydowanie bardziej narzekają na ból niż na kłopoty z ruchomością. I choć istnienie bólu w tym schorzeniu nie podlega żadnym wątpliwościom, wciąż nie było wiadomo, co na poziomie molekularnym, czyli cząsteczkowym, powoduje, że stawy i kości bolą. Podejrzenia kierowały się w stronę wielu możliwych związków o działaniu zapalnym, ale dopiero dzięki badaniom na myszach przeprowadzonym przez uczonych z uniwersyteckiego centrum medycznego z Chicago udało się wyłonić głównych wysoce podejrzanych. Okazały się nimi dwa białka: chemokina określona w skrócie jako (MCP) -1 (CCL2) oraz jej receptor znajdujący się w błonie komórkowej - białko zwane skrótowo CCR2. O białku MCP-1 wiadomo było już od pewnego czasu, że odgrywa ważną rolę w procesach zapalnych - wpływa na migrację i przenikanie monocytów do tkanek. Wiadomo było już też wcześniej, że właśnie to białko należy wiązać z powstawaniem odczuć bólowych - w uszkodzeniu nerwów.
Wyniki badań zespołu z Chicago na razie nie zmienią sytuacji chorych na zwyrodnienie stawów. W perspektywie jednak niosą nadzieję, że znając mechanizmy molekularne, które prowadzą do powstania bólu, uda się opracować leki przeciwbólowe przynoszące ulgę. I na tym właśnie chcą skupić się naukowcy. Miejmy tylko nadzieję, że nowe środki będą niwelować nie tylko objaw, czyli ból, ale wpłyną też na leczenie tego, co najważniejsze: przyczyn, które owe dolegliwości wywołują.
Źródło: Rush University Medical Center
Fot.: Wikipedia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.