Już od dawna łączono wysoki poziom cholesterolu z rozwojem raka piersi, ale dopiero teraz udało się odkryć mechanizm tego powiązania. Kluczem okazał się nie sam cholesterol i jego wysoki poziom, ale produkt metabolizmu tej substancji. Metabolit naśladuje estrogen i jego działanie.
czwartek, 28 listopada 2013
środa, 27 listopada 2013
Komplikacje w ciąży - na tropie poznania mechanizmu
Komplikacje w ciąży to problem wielu kobiet. Naukowcy z UCLA przyjrzeli się komórkom macierzystym i odkryli, że niektóre z nich mogą być kluczem do poznania rozwoju jednego z najważniejszych elementów gwarantujących prawidłowy przebieg ciąży: łożyska. Mają nadzieję na poznanie tajemnicy mechanizmu powstawania komplikacji ciążowych.
poniedziałek, 18 listopada 2013
Gorzki melon - nowy lek na nowotwory głowy i szyi?
Roślina, której owoce do złudzenia przypominają poczciwe zielone ogórki szklarniowe pokryte wypustkami, znana pod potoczną nazwą gorzki melon, może okazać się źródłem leku na nowotwory głowy i szyi. To jedne z najbardziej niebezpiecznych chorób, choć nie tak "medialne" jak na przykład rak piersi czy prostaty.
Etykiety:
ekstrakt,
gorzki melon,
lek,
leki,
nowotwory,
nowotwory głowy i szyi,
nowotwór,
przepękla ogórkowata,
rak piersi,
suplementy diety,
wyciąg
wtorek, 12 listopada 2013
Symulacja magnetyczna mózgu pomaga rzucić palenie
Jeśli mózg palacza poddać działaniu impulsów magnetycznych o wysokiej częstotliwości, ponad co trzeci nałogowiec odstawia papierosy i inne wyroby tytoniowe na co najmniej 6 miesięcy. Cud? Raczej trafienie w sedno, czyli w organ, w którym nałóg się zaczyna, trwa i tli. Ciekawostką jest, że palacze przed sesją stymulacji nabierali na zaciągniecie się dymem wyjątkowej ochoty - czemu trudno się dziwić, bo jeden z badaczy zapalał przed nimi papierosa. Dym pachniał. tak kusząco...
piątek, 8 listopada 2013
Dzieci muszą dużo spać
Okazuje się, że rodzice i opiekunowie, którzy wyganiają pociechy do łóżek, aby mogły porządnie się wyspać, wiedzą, co robią. Poprzez sprytnie pomyślane badanie dowiedziono, że u dzieci, które śpią za mało, może wzrastać ryzyko otyłości. Wyjaśnienie tego zjawiska bynajmniej nie wiąże się z tym, że dłuższe spanie oznacza dłuższe wylegiwanie się w łóżku i przez to krótszy czas aktywności fizycznej.
poniedziałek, 4 listopada 2013
Czekolada świetna na figurę u nastolatków
Właśnie wpadła mi w oko informacja nad wyraz niezwykła, która nieco nawiązuje do tematyki poprzedniego wpisu. Otóż naukowcy z uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii odkryli, że młodzi mieszkańcy Europy zjadający większe ilości czekolady, mają smuklejsze talie oraz niższy wskaźnik BMI niż ich rówieśnicy, dla których czekolada nie jest ulubionym smakołykiem. Ponadto nastolatki te były bardziej aktywne i miały więcej energii.
Niewiarygodne, ale prawdziwe. Dlaczego tak się dzieje?
Niewiarygodne, ale prawdziwe. Dlaczego tak się dzieje?
niedziela, 3 listopada 2013
Odchudzanie - naprawdę zmienia życie
Postanawiasz schudnąć i udaje ci się! Ale bywa że wraz z pozyskaniem nowej sylwetki traci się partnera, przyjaciół i całe dotychczasowe życie rozpada się w gruzy. Dlaczego?
Subskrybuj:
Posty (Atom)