środa, 27 listopada 2013

Komplikacje w ciąży - na tropie poznania mechanizmu

Komplikacje w ciąży to problem wielu kobiet. Naukowcy z UCLA przyjrzeli się komórkom macierzystym i odkryli, że niektóre z nich mogą być kluczem do poznania rozwoju jednego z najważniejszych elementów gwarantujących prawidłowy przebieg ciąży:  łożyska. Mają nadzieję na poznanie tajemnicy mechanizmu powstawania komplikacji ciążowych.

Diagnoza "zagrożona ciąża" działa zazwyczaj na do tej pory niczego nieświadomą i szczęśliwą przyszłą mamę jak lodowaty prysznic. W części przypadków kłopoty wynikają z nieprawidłowej budowy lub funkcjonowania łożyska. Dlatego jest ono szczególnie interesujące dla naukowców. Prawidłowo zbudowane i dobrze funkcjonujące łożysko stanowi o być albo nie być płodu. To przez nie zachodzi wymiana gazowa, usuwane są toksyny w postaci mocznika, a rozwijający się młody organizm otrzymuje pokarm. W zasadzie wiemy wiele o tym, co łożysko robi i jak jest zbudowane, ale nasza wiedza o tym, dlaczego i w jaki sposób łożysko działa, jakie procesy biologiczne w nim zachodzą w korelacji z rozwojem płodu, nadal są dla naukowców i lekarzy "terra incognita". Dlatego nie każdej kobiecie, u której pojawiają się komplikacje ciążowe, można skutecznie pomóc.
Naukowcy mają nadzieję, że dzięki wspomnianym komórkom macierzystym, tzw. progenitorowym, uda się prześledzić kolejne stadia rozwoju łożyska i płodu i określić, na których etapach może dojść do powikłań i dlaczego. Poznanie i zrozumienie tych mechanizmów byłoby milowym krokiem w kierunku opracowania skutecznych działań profilaktycznych i leczniczych.
Źródło: UCLA
Fot. sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.