czwartek, 27 marca 2014

Zamrożona tkanka jąder sposobem na niepłodność


Pojawił się innowacyjny pomysł na to, aby młodzi chłopcy, który chorują na nowotwór i przechodzą chemio- i radioterapię, mogli w przyszłości cieszyć się ojcostwem. Ratunkiem na niepłodność ma być pobranie fragmentu tkanki jądra, zmrożenie jej i wykorzystanie, kiedy chłopiec stanie się mężczyzną i zechce zostać ojcem.

poniedziałek, 17 marca 2014

Płatki owsiane wracają!


Kto nie lubi owsianki, pewnie nie będzie zachwycony, ale tych, co lubią, zapewne ucieszy informacja, że owies może w kulinarnym świecie już niedługo zrobić wielką karierę. Dotychczas wiadomo było, że całe ziarno owsa i płatki owsiane to świetne środki na utrzymanie w ryzach poziomu cholesterolu - szczególnie tego złego; oraz sposób na obniżenie poziomu cholesterolu i lipoprotein do właściwego poziomu dzięki beta glukanowi - błonnikowi. Ostatnie badania wykazały, że zbawienny wpływ owsa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego wywierają nie tylko włókna roślinne, czyli błonnik.

niedziela, 16 marca 2014

Swędząca pokrzywka - ulgę przynosi witamina D


Witamina D może przynieść ulgę tym, którym dokucza pokrzywka. Naukowcy z uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Nebrasce odkryli, że swędząca wysypka była mniej dokuczliwa i trwała krócej, kiedy pacjenci przyjmowali witaminę D.

piątek, 14 marca 2014

Mąka konopna i zielona herbata na krakersy bezglutenowe


Mąka konopna, produkt powstający niejako przy okazji - bo w procesie uzyskiwania oleju tłoczonego na zimno z nasion konopi - jest prawdziwym dobrodziejstwem dla zdrowia. Między innymi dzięki niej właśnie może powstawać żywność funkcjonalna: jeśli mąka ta zostanie wzbogacona o liście zielonej herbaty pozbawione kofeiny, z takiej mieszanki da się wytwarzać krakersy bezglutenowe.

wtorek, 4 marca 2014

Zawał serca, udar mózgu - ryzyko zdiagnozowane bez historii choroby


Idziesz na badanie tętnicy szyjnej metodą MRI (rezonans magnetyczny). Bez kart choroby, a może nawet bez świadomości, że w Twoich naczyniach podstępnie rozwija się miażdżyca. I nagle, w trakcie badania, dowiadujesz się, że grozi Ci poważne niebezpieczeństwo: zawał serca lub udar mózgu. Diagnoza wyssana z palca? Niestety, nie - to badanie może uratować Ci życie.
Na jakiej jednak podstawie lekarz, nawet bez historii choroby, mógłby wydać tak niepokojące oświadczenie?

poniedziałek, 3 marca 2014

Nowy lek na raka trzustki - ekstrakt z drzewa korkowego


Grupa naukowców z teksańskiego San Antonio pracowała akurat nad oceną skuteczności ekstraktu z korkowca amurskiego, pięknego, rozłożystego drzewa, które od wieków było stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej do zwalczania nowotworów prostaty, kiedy odkryto, że lek ten nie tylko wspomaga leczenie raka prostaty, ale może także pomóc w terapiach innych rodzajów nowotworów, w tym uznawanych dotychczas za wysoce śmiertelne nowotwory trzustki.