piątek, 27 grudnia 2013

Operacje łąkotki będą niepotrzebne?


Fińscy naukowcy doszli do wniosku, że operacje łąkotki dają podobny efekt jak placebo. Z tego powodu są w zasadzie niepotrzebne. A to oznacza, że zabieg, który miał przywracać zdrowie kolanom, wykonywany co roku na świecie w liczbie kilkuset tysięcy rocznie, wykonuje się po darmo - bo ratunkiem dla zdefektowanej łąkotki nie jest operacja kolana, ale coś innego.
Konkretnie rehabilitacja i odpowiednio dopasowane ćwiczenia gimnastyczne.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że w samej Finlandii operacja łąkotki wykonywana jest u ok. 10 tys. pacjentów, a w Stanach Zjednoczonych liczba ta sięga ok. 0,5 mln, odważne stwierdzenie Finów szokuje. Tym bardziej, że operacje łąkotki są uznawane w świecie medycyny konwencjonalnej za standardowe postępowanie w sytuacji, kiedy pacjent skarży się na dolegliwości kolana. Te mogła spowodować  np. choroba zwyrodnieniowa stawów rozwijająca się na bazie chorej łąkotki.

Wniosek, który ma duże szanse na to, aby wstrząsnąć światem chirurgii, wysnuto w oparciu o wyniki interesującego eksperymentu medycznego z udziałem 146 uczestników w wieku 35-65 lat, mających kłopoty z kolanami i łąkotkami. Zostali oni przydzieleni losowo do jednej z dwóch grup: u jednej przeprowadzono operację kolana metodą artroskopową, u innych jedynie dość realistycznie symulowano przeprowadzenie zabiegu. Żaden z uczestników eksperymentu (ani pacjenci, ani personel medyczny), nie wiedział, czy dany pacjent znajdował się w grupie placebo, czy też jednak w tej, w której zabieg na łąkotce rzeczywiście wykonano.
Po roku zapytano pacjentów o ocenę zdrowia swoich kolan oraz o satysfakcję płynącą z przebytego leczenia. I wtedy właśnie okazało się, że i ci, u których zabieg rzeczywiście wykonano, i ci, u których jedynie go markowano, odpowiadali podobnie. W obu grupach większość była zadowolona z leczenia i odczuwała poprawę w odniesieniu do stanu sprzed zabiegu. 

Trudno się zatem dziwić, że Finowie doszli do wspomnianego już wniosku. W zasadzie był to bodaj jedyny właściwy, który nasuwał się po analizie otrzymanych wyników: że ratunkiem dla zdrowia kolana są ćwiczenia fizyczne i rehabilitacja; zabiegi można sobie darować.Teraz należałoby wstrzymać oddech w oczekiwaniu na reakcję chirurgów i ortopedów.
Źródło: Eurek Alert
Fot.: sxc


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.