niedziela, 29 grudnia 2013

Uparte bakterie rozszyfrowane!


Do antybiotyków mam wielki szacunek: bo to potężna broń. Ich stosowanie uznaję za niezbędne w sytuacji absolutnej konieczności. Szkoda, że nie wszyscy podchodzą do tego tak restrykcyjnie.... To między innymi dlatego istoty w wymiarze mikro okazują się coraz częściej silniejsze i sprytniejsze niżeli człowiek i nie reagują na leczenie antybiotykami. Uczonym Uniwersytetu Hebrajskiego udało się jednak dokonać odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie przeciwbakteryjne i uratować życie tym, w przypadku których antybiotyki okażą się nieskuteczne, i dzięki któremu uda się pokonać bakterie, które należałoby obdarzyć przydomkiem uparciuchów.

Nerw twarzowy - nowy sposób na leczenie uszkodzeń


Gdyby udało się opracować uniwersalną metodę, dzięki której możliwa będzie regeneracja włókien nerwowych, żyłoby się nam zdecydowanie prościej. Jednak taka metoda na razie nie istnieje, choć uczeni co rusz odkrywają innowacyjne sposoby na to, jak wspomóc odtwarzanie uszkodzonej tkanki nerwowej. Jedną z ich najnowszych innowacji jest wykorzystanie chitozanu, składnika budującego ściany komórkowe niektórych grzybów pleśniowych, i jednocześnie pochodnej chityny - z niej zaś zbudowane są skrzydła owadów.

piątek, 27 grudnia 2013

Operacje łąkotki będą niepotrzebne?


Fińscy naukowcy doszli do wniosku, że operacje łąkotki dają podobny efekt jak placebo. Z tego powodu są w zasadzie niepotrzebne. A to oznacza, że zabieg, który miał przywracać zdrowie kolanom, wykonywany co roku na świecie w liczbie kilkuset tysięcy rocznie, wykonuje się po darmo - bo ratunkiem dla zdefektowanej łąkotki nie jest operacja kolana, ale coś innego.

niedziela, 22 grudnia 2013

Wiadomo, jak zaczyna się choroba Alzheimera


Dzięki badaniu seniorów przeprowadzonemu przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) uczonym udało się wskazać dokładny rejon, w którym zaczyna się choroba Alzheimera. Ale to nie wszystko: potwierdzono też fakt, że neurony są niszczone przez współistnienie dwóch białek, które już od pewnego czasu znajdowały się w gronie podejrzanych.

niedziela, 15 grudnia 2013

Dialog skóry i wątroby


Naukowców wprawiło w osłupienie najnowsze odkrycie z dziedziny fizjologii: skóra potrafi komunikować się z wątrobą. Wątroba odbiera sygnały wysyłane przez największy organ ciała i, co najdziwniejsze, reaguje. Ciekawostką jest fakt, że w eksperymencie wykorzystano płynny silikon, który zakupiono w ... lokalnym sex shopie.

niedziela, 1 grudnia 2013

Jaki jest Twój prawdziwy wiek?


Jedna z Czytelniczek tego blogu zadała mi pytanie, czy kobiecie w wieku, nazwijmy to, umiarkowanie średnim (tak ok. 55+) wypada czuć się tak, jakby miała dwadzieścia lat. Bo ponoć nie wypada - a przynajmniej tak próbowano Czytelniczce wmówić. Zwróćcie uwagę, że nie chodzi tu o styl ubierania się czy zachowania, ale o odczuwanie własnego wieku, czyli o młodość własnego wnętrza.