piątek, 20 czerwca 2014

Bakterie oporne na antybiotyki - znamy ich słaby punkt!


Naukowcom udało się rozszyfrować tajemnicę, dlaczego bakterie są oporne na antybiotyki. Sekret tkwi w budowie płaszcza ochronnego tych mikroorganizmów. Odkrycie ma tak wielką rangę, że od razu pojawiły się spekulacje, iż dzięki temu nie trzeba będzie tworzyć nowych antybiotyków, a leczenie będzie można prowadzić z wykorzystaniem leków już dobrze znanych i sprawdzonych, o udokumentowanym bezpieczeństwie.

piątek, 13 czerwca 2014

Bakterie domowe obniżają ryzyko alergii u noworodków


W skrócie: bakterie domowe są pożyteczne. Okazało się bowiem, że noworodki i niemowlęta, które do swoich pierwszych urodzin miały kontakt z takimi czynnikami potencjalnie uczulającymi jak sierść gryzoni lub psa, nie były chowane w środowisku sterylnym, lecz stykały się z zanieczyszczeniami istniejącymi w każdym gospodarstwie domowym prowadzonym bez przesadnego szorowania i odkażania wszystkiego z otoczenia, mają mniejsze ryzyko zachorowania na astmę lub schorzenia alergiczne. W przywoływanym badaniu dzieci wzrastały w domach, gdzie miały styczność z sierścią czworonogów, odchodami karaczanów, a nawet z myszami.
Co na to mamy i opiekunowie dezynfekujący, pucujący, zmywający, odganiający zwierzaki...?

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Badanie płynu nasiennego pomocne w wykrywaniu raka prostaty


Rak prostaty to jeden z najgroźniejszych przeciwników zdrowia i życia mężczyzny. Niestety, jest trudny do wykrycia, a obecnie stosowana metoda badania antygenu PSA nie zawsze dostarcza miarodajnych wyników, a bywa i tak, że alarm wszczyna się na wyrost. Badanie płynu nasiennego sprawi, że diagnozowanie nowotworu prostaty może być łatwiejsze i zdecydowanie bardziej dokładne.

piątek, 6 czerwca 2014

Czerwone wino chroni przed próchnicą


Naukowcom udało się udowodnić, że czerwone wino znakomicie likwiduje szkodliwe drobnoustroje zamieszkujące jamę ustną i tworzące biofilm. Tym samym ulega redukcji ilość  kwasów organicznych wytwarzanych przez bakterie, spada ryzyko demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy.
To nie alkohol zawarty w czerwonym winie jest odpowiedzialny za redukcję ilości bakterii.