czwartek, 21 czerwca 2012

Milowy krok w tworzeniu zastępczych nerek

Uczeni pracują nad otrzymaniem nerki zastępczej w oparciu o rusztowanie z nerki wieprzowej. Na rusztowaniu osadzone zostałyby komórki własne pacjenta zakwalifikowanego do przeszczepu. Jaka jest szansa na to, że w przyszłości będzie można hodować na zamówienie nową nerkę dla siebie?

środa, 13 czerwca 2012

Cotygodniowe zastrzyki płodności równie skuteczne jak codzienne

Zastrzyki aplikowane raz na tydzień są choćby z racji mniejszej ilości doznań bólowych lepszym rozwiązaniem niż codzienne iniekcje. Te drugie są zmorą wielu kobiet leczących zaburzenia płodności i marzących o zajściu w ciążę i o poosiadaniu własnego dziecka. Bo ciąża to w pewnych przypadkach stan błogosławiony i luksusowy..Teraz pojawiła się szansa na upowszechnienie hormonalnych zastrzyków cotygodniowych - w nowym badaniu okazały się tak samo skuteczne i bezpieczne jak te aplikowane codziennie.

sobota, 9 czerwca 2012

Świetny składnik na rozwój mózgu u małych dzieci

Mleko karmiącej matki z indiańskiego, żyjącego skromnie ludu Tsimane jest bardziej wartościowe niżeli mleko karmiącej matki rodem z uprzemysłowionej Ameryki, o dobrej sytuacji materialnej i mieszkającej w warunkach dobrobytu. Dlaczego?

wtorek, 5 czerwca 2012

Dojrzałe komórki wątroby lepszym rozwiązaniem dla przeszczepów niż komórki macierzyste?

Dużym zainteresowaniem lekarzy cieszy się od pewnego czasu temat przeszczepów z wykorzystaniem nie całych organów, ale komórek lub linii komórkowych. Najwięcej emocji budzą oczywiście komórki macierzyste.Mają one swoje ogromne, niezaprzeczalne zalety, dzięki którym lekarze, głównie transplantolodzy (a właściwie chorzy kwalifikowani do przeszczepów) mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Przeszczepy komórkowe zostały uznane już za alternatywę dla transplantacji całego organu w przypadku leczenia chorób wątroby. I znów uwaga świata naukowego była skierowana na komórki macierzyste, ponieważ uważano, że są to idealne kandydatki do wykorzystania w przeszczepie. Tymczasem natura po raz kolejny zaskoczyła naukowców: niejako przez przypadek odkryto, że znacznie lepszym materiałem do transplantacji wykonywanych w chorobach wątroby mogą być dojrzałe hepatocyty a nie komórki macierzyste.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Czekolada jednak dobrze wpływa na serce

Z czekoladą jest jak z masłem: raz słyszymy, że szkodzi, kiedy indziej, że leczy. Kiedy już, już wydawało się, że opinii o pozytywnym wpływie czekolady na nasze zdrowie nic już nie zaszkodzi, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w kwietniu tego roku obwieścili, że jedyną zaletą czekolady jest jej smak - dzięki niemu mamy chwilę przyjemności podczas konsumowania apetycznej kostki. Nawet teobromina, której do tej pory przypisywano rolę "poprawiacza nastroju" tak naprawdę może spowodować jedynie zatwardzenie (a to może zdecydowanie nastrój pogorszyć miast poprawić). Mam jednak fantastyczną wiadomość (praktycznie z ostatniej chwili, bo opublikowaną ostatniego maja tego roku), dzięki której wraca wiara w czekoladę.