czwartek, 3 października 2013

Otyłość w ciąży to otyłe dziecko

Droga przyszła mamo, weź sobie do serca, aby jeść DLA dwojga, a nie ZA dwoje w czasie błogosławionych 9 miesięcy. Jeśli przybierzesz na wadze w ciąży za wiele, twoje dziecko może być otyłe. Po raz kolejny bowiem udowodniono, że pokutujące jeszcze gdzieniegdzie przekonanie o prawdziwości powiedzenia, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, jest szkodliwe - i dla kobiety w ciąży, i dla jej pociechy.


Najnowsze badania dowiodły, że nadmierny przyrost wagi u kobiety w ciąży może kilkakrotnie podwyższać ryzyko rozwoju otyłości u dziecka. Dotychczas sądzono, że otyłe dzieci są genetycznymi kopiami swoich równie otyłych matek i to dziedziczenie odgrywa tu najbardziej znaczący wpływ na kształtowanie się wagi potomka. Jednak badania, które przeprowadzono w ostatnim czasie w USA dowodzą, że na rozwój otyłości u dzieci  ma wpływ dieta matki podczas ciąży. W eksperymencie przebadano ponad 41 tysięcy matek i ich około 12-letnich dzieci z Arkansas, przyglądając się bacznie danym na temat tego, ile kobieta przytyła w czasie ciąży i jak kształtuje się waga pociech tych pań. Wyniki jednoznacznie wskazały na korelację tych parametrów. Naukowcy skrupulatnie wyliczyli, że ryzyko, iż kobieta folgująca bez umiaru swoim zachciankom kulinarnym w czasie ciąży będzie miała otyłe dziecko, wzrasta o 8 procent. Niedużo? Hm... To przeliczmy rzecz inaczej: gdyby wziąć pod lupę wagę 100 dzieci, okazałoby się, że otyłość mniej więcej co dwunastego może być spowodowana nieumiarkowaniem w jedzeniu, które fundowały sobie ich matki podczas ciąży. Przyjmując, że przeciętnie klasa liczy 36 uczniów, trójka z nich może cierpieć na otyłość, nieświadomie zafundowaną przez mamę. W skali wielu milionów dzieci żyjących  w tej części świata, gdzie nie cierpimy głodu i najczęściej podczas każdego posiłku najadamy się do syta, liczba osób, którym otyłość zafundowano podczas życia płodowego, robi się znaczna. O tym, że otyłość jest niezdrowa, już wiemy, ale zapomina się o tym, że otyłe dzieci z czasem wyrastają w otyłych dorosłych, a tym raczej prędzej niż później zaczną dokuczać chore układy: krążenia, ruchu, stawowy.

Stosowany tu przez naukowców zwrot "nadmierny przyrost wagi w czasie ciąży" oznacza, że otyłość u dziecka może rozwinąć się, jeśli jego mama podczas ciąży przytyła więcej niż 18 kilogramów. 


Źródło: news-medical
Fot.:sxc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.