niedziela, 22 lutego 2015

Rak jajnika - nowa metoda leczenia


Wszystkie nowotwory jajników są trudne w leczeniu, ale jeden z nich, jasnokomórkowy rak jajnika, jest szczególnie oporny na terapię platyną skuteczną w przypadku innych nowotworów tego narządu. W zasadzie obecnie nie dysponujemy skuteczną metodą leczenia tego typu nowotworu i w większości przypadków rokowania dla pacjentek są bardzo poważne. Przełom w walce z tą śmiertelną chorobą może przynieść odkrycie naukowców z Instytutu Wistar w Filadelfii.
Uczeni zainteresowali się białkiem o nazwie ARID1A i enzymem EZH2.
Kiedy ARID1A nie jest zmutowane i działa normalnie, powoduje rozpakowanie chromatyny. Konsekwencją tego jest zaktywowanie genów odpowiedzialnych za kodowanie aminokwasów budujących białka organizmu i zabezpieczenie przed przekształceniem się komórek normalnych w nowotworowe. Jeśli ARID1A jest zmutowane (a tak dzieje się w ponad 50% przypadków raka jasnokomórkowego jajnika), wówczas zaburzona zostaje sprawność komórek i mechanizm naprawy DNA.
Z kolei enzym EZH2 aktywuje proces zagęszczania chromatyny. Skondensowana chromatyna jest nieaktywna genetycznie, czyli nie zachodzą w niej procesy służące budowie nowych białek.
Uczeni doszli do wniosku, że jeśliby zastosować w terapii antynowotworowej EZH2, to enzym, inicjując proces kondensacji chromatyny, zastopuje niekontrolowany rozwój komórek nowotworowych. O tym, że EZH2 rzeczywiście skutecznie hamuje aktywność komórek przekonano się podczas hodowli in vitro. Zauważono też wtedy, że enzym ten prowadzi do regresu (cofania się) zmian nowotworowych!
Gdyby pomysł z podawaniem EZH2 udało się wcielić w życie, wówczas szereg kobiet mogłoby liczyć na skuteczną terapię spowalniającą wzrost guza lub nawet zmniejszającą wielkość i ilość komórek raka.
 Źródło: wistar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się tym, co wiesz na temat zdrowia, napisz, o czym chcesz przeczytać.